Την περίοδο της Σαρακοστής του έτους 2018 το Εκκλησιαστικό Συμβούλιο αποφάσισε να δημιουργήσει χώρο στον γυναικωνίτη του Ναού, ο οποίος στη συνέχεια διαμορφώθηκε ως Ιερό Παρεκκλήσιο προς τιμήν του Αγίου Παρθενίου Επισκόπου Λαμψάκου, προστάτου των καρκινοπαθών. Ως Αγία Τράπεζα χρησιμοποιήθηκε η Αγία Τράπεζα του Ιερού Παρεκκλησίου Αγίας Πηνελόπης της οικίας του Εφημερίου του Ναού μας, π.Δαμασκηνού Χαλκίτη. Ο π.Δαμασκηνός ανέφερε στον π.Γρηγόριο τον προβληματισμό του, για το τι θα γίνει η Αγία Τράπεζα του Παρεκκλησίου της οικίας του, όταν εκείνος κοιμηθεί. Έτσι λοιπόν βρέθηκε η λύση στον προβληματισμό του π.Δαμασκηνού. Το Ιερό Παρεκκλήσιο αγιογραφήθηκε τον ίδιο χρόνο από μοναχές της Ιεράς Μονής Παναχράντου Μεγάρων. Η δαπάνη κατασκευής του Παρεκκλησίου, του τέμπλου και των κουφωμάτων, καθώς και η δαπεδόστρωση – ορθομαρμάρωση καλύφθηκαν από εκκλησιαζόμενο στη μνήμη της συζύγου του.
![agios_parthenios_pareklissio](http://www.agiosgeorgioskorydallou.gr/wp-content/uploads/2023/10/agios_parthenios_pareklissio-1021x546.jpg)